Jak czyścić i konserwować outdoorowe ubrania, by służyły jeszcze dłużej?


Każdy, kto zaczyna swoją przygodę ze skandynawską odzieżą dla dzieci, jest pod wrażeniem, na jak długo starczają te ubrania. To jednak dopiero początek, bo za pomocą odpowiednich środków i metod impregnacji da się dodatkowo przedłużyć życie takich ubrań o kilka lat. Podpowiadamy, jak to się robi.

 

Czy droższe ubrania outdoorowe można prać zwykłym proszkiem?

O dobre rzeczy trzeba dbać. Koronki po babci, ale i nowoczesne kurtki outdoorowe specjalistycznych skandynawskich marek – da się je prać w zwykłym proszku, ale w ten sposób możesz je zniszczyć lub skrócić ich życie. Dlatego polecamy raczej dbanie o swoje ubrania tak, by wyglądały porządnie przez długie lata. Właśnie dlatego w sklepie pojawiła się kategoria ze specjalistycznymi środkami marki Nikwax, takimi jak: środek do prania odzieży, środek do prania odzieży z puchem, środek do impregnacji odzieży, środek do impregnacji odzieży z puchem, impregnat do tkanin i butów.

Dostępne tutaj:

https://www.outdoorkids.pl/collections/srodki-do-pielegnacji-ubran-i-obuwia

Poniżej krótki przewodnik po tych produktach do impregnacji wraz z poradami dotyczącymi ich użycia.

Ubrania dłużej wodoodporne

Czy wiesz, że specjalistyczne, wodoodporne ubrania są pokryte impregnatem, który z czasem się ściera? Dawniej do impregnacji szwedzkich ubrań rybackich używano np. oleju lnianego. Nacieranie sztormiaka olejem ponawiano co kilka lat. Dokładnie tak samo jest z nowoczesnymi ubraniami outdoorowymi, które są pokryte wodoodporną powłoką.

Na poniższym video zobaczysz, jak „zachowuje się” w kontakcie z wodą ubranie wyprane w odpowiednim środku, a jak takie, które prano zwykłym proszkiem:

Proszek usuwa plamy, ale wraz z nimi narusza wodoodporną powłokę i sprawia, że ubranie staje się bardziej nasiąkliwe. Dlatego warto korzystać ze specjalnych środków do prania odzieży wodoodpornej.

Jak wyprać kurtkę puchową?

Osobnym tematem jest pranie kurtki puchowej. Tutaj problemy mogą mieć dwie przyczyny. Pierwsza to właściwości samej kurtki. Kiepskiej jakości pierze ma szczególne tendencje do zbijania się w kulki – stąd po nieostrożnym praniu wiele osób ma wrażenie, że ich kurtka jest o wiele cieńsza, niż wcześniej.

Drugi problem to sam sposób prania kurtki puchowej. Silny detergent nie przeznaczony do prania pierza w połączeniu z wysoką temperaturą to przepis na to, by zniszczyć puchową kurtkę (niestety czasem nieodwracalnie).

Poniżej instrukcja obsługi środka do prania ubrań puchowych, który możesz znaleźć w naszym sklepie: 

 

Po praniu ważne jest też wysuszenie jej w bębnowej suszarce lub po rozwieszeniu rozbijając rękami zbite pierze. Na szczęście zimowe kurtki z puchem bardzo rzadko wymagają prania:)

Impregnacja ubrań przeciwdeszczowych

Aby zaimpregnować ubrania przeciwdeszczowe: nie używaj zwykłego proszku ani płynu do płukania – po takim praniu ubranie będzie wchłaniało wodę, impregnuj ubranie regularnie za pomocą specjalistycznego środka impregnującego, jeśli chcesz uprać kurtkę czy kombinezon, dodatkowo zastosuj płyn do prania Nikwax

 

Pranie i impregnacja butów

Dokładnie tak samo możesz zaimpregnować trekkingowe buty. Najłatwiej będzie ci z butami dobrych marek – wraz z nimi dostaniesz instrukcję na temat tego, jak o nie dbać. Buty przypadkowych producentów mogą niemiło zaskoczyć i po prostu całkowicie się zniszczyć nawet podczas delikatnego czyszczenia. Porządne buty jeszcze zyskają na impregnacji. Możesz tak „poprawić” buty wykonane zarówno z tkaniny, jak i ze skóry. Jeśli są brudne, wyczyść je delikatnie gąbką z żelem czyszczącym do obuwia. Po opłukaniu nałóż impregnat w spray'u i pozostaw do wyschnięcia. Dzięki temu dłużej będą wodoodporne.

Wszystkie powyższe środki dostępne są u nas:

https://www.outdoorkids.pl/collections/srodki-do-pielegnacji-ubran-i-obuwia

Zostaw komentarz

Komentarze muszą być zaaprobowane przed publikacją